PaluWise projekts
PaluWise (paludikultūru demonstrējumi un daudzpušu pieejas purvkopības mērogošanai ilgtspējīgai kūdrāju apsaimniekošanai Eiropā) projekts fokusējas uz paludikultūru attīstīšanu, kas ir produktīvs un klimatam draudzīgs mitru kūdrāju izmantošanas veids. Šī pieeja palīdz saglabāt kūdru un kūdraugsni, samazina zemes iegrimšanu (nosēšanos) un būtiski samazina siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas salīdzinājumā ar tradicionālo nosusināto kūdraugšņu izmantošanu veidiem.
Tiek lēsts, ka Eiropā 80–90 % mitrzemju un kūdrāju ir degradēti vai zuduši, galvenokārt intensīvās lauksaimniecības dēļ. Pārejot no nosusinātām lauksaimniecības zemēm uz paludikultūru, ir iespējams veicināt oglekļa uzkrāšanos, atbalstīt bioloģisko daudzveidību un sekmēt ilgtspējīgu kūdras veidošanos. Lai gan vairāki neliela mēroga pilotprojekti ir apliecinājuši šīs pieejas potenciālu, liela mēroga paludikultūru īstenošana līdz šim vēl nav realizēta. PaluWise projektā tiks realizētas četras lielas demonstrāciju vietas, kas kalpos kā inovāciju centri, kuros tiks testēti un demonstrēti praktiski risinājumi paludikultūru ieviešanai.
Projekts balstās uz daudzpušu pieeju, aktīvi iesaistot lauksaimniekus, pētniekus, uzņēmējus un vietējās kopienas, lai kopīgi izstrādātu ilgtspējīgus zemes izmantošanas modeļus, kas ir gan mērogojami, gan ekonomiski dzīvotspējīgi. Projekta mērķi ietver:
- Apzināt un izplatīt paludikultūras labās prakses piemērus;
- Uzlabot ražas loģistiku un vērtību ķēdes;
- Izstrādāt ūdens un augsnes apsaimniekošanas stratēģijas konkrētiem kultūraugiem;
- Nodrošināt kopienu iesaisti un taisnīgu pāreju uz ilgtspējīgām praksēm.
Latviju projektā pārstāv Ezeru un purvu izpētes centrs, sniedzot zināšanas un pieredzi, kas uzkrāta Baltijas kūdrāju atjaunošanā un ilgtspējīgā izmantošanā. PaluWise konsorciju veido 20 partnerorganizācijas no visas Eiropas – tostarp pētniecības institūcijas, nevalstiskās organizācijas, nozares pārstāvji un kūdrāju atjaunošanas eksperti no Somijas, Apvienotās Karalistes, Nīderlandes, Polijas, Vācijas, Lietuvas, Īrijas un Latvijas.
Finansējums: HORIZON-CL6-2024-CLIMATE-01